Poremećaji ponašanja kod djece i mladih
Pod poremećajima ponašanja podrazumijevamo širok spektar ponašanja djeteta/mlade osobe koja ima problem samokontrole emocija i ponašanja što za posljedicu ima kršenje socijalnih pravila i/ili ugrožavanje drugih. Ova ponašanja uključuju i izraziti neposluh prema roditeljima i drugim autoritetima.
Poremećaji ponašanja mogu imati različite oblike koje možemo svrstati u nekoliko grupa:
- Izrazito negativističko ponašanje, odbijanje da posluša bilo koju naredbu, ponašanje koje se može definirati kao inat kako u neposluhu tako i u tvrdoglavom insistiranju na zahtjevima djeteta/mlade osobe.
- Često gubi kontrolu nad ponašanjem i ima ispade bijesa pri čemu pokazuje odsustvo empatije i osjećaja krivice
- Često se svađa sa osobama koje predstavljaju autoritet i odbija da posluša naredbe ili zahtjeve za određena ponašanja
- Ne preuzima odgovornost za vlastite greške nego optužuje druge
- Uništava ličnu i tuđu imovinu
DSM 5 definira jasne kriterije u dijagnosticiranju poremećaja ponašanja kod djece i mladih koji uključuju oblik ponašanja te dužinu trajanja ponašanja (ne kraće od 6 mjeseci) i prisustvo ponašanja samo u jednom ili u više okruženja što određuje ozbiljnost poremećaja (blagi, srednji ili ozbiljni nivo)
Djeca i mladi sa poremećajem ponašanja su obično djeca koja se tako ponašaju kao odgovor na mnoge uzroke koji uključuju genetske predispozicije, psihološke karakteristike pod kojim se prije svega misli na temperament i odrastanje u okruženju koje podrazumijeva neadekvatne odgojne stilove ili potpuni nedostatak roditeljskog nadzora i discipline, neadekvatnu emocionalna privrženost djeteta i roditelja, lično iskustvo djeteta koje najčešće znači nasilje, često i neadekvatno kažnjavanje ili traumatska iskustva.
Simptomi poremećaja ponašanja se obično pojavljuju već u predškolskom periodu i ako se ne poduzima ništa da se pomogne djeci i roditeljima obično se razvijaju u ozbiljna delikventna ponašanja ili ponašanja koja ugrožavaju sigurnost mlade osobe i ljudi u okruženju.
Tretman poremećaja ponašanja kod djece i mladih uključuje terapijski rad sa djecom i savjetodavni i edukacijski rad sa roditeljima i/ili bračno savjetovanje roditelja ili porodičnu terapiju. Psihoterapija sa djecom/mladim obično ima za cilj rad na razumijevanju i kontroli emocija prvenstveno frustracija i ljutnje kao i učenje kontrole ponašanja i rješavanja problema. Rad sa roditeljima se usmjerava na razumijevanje uzroka problema i uvođenju neophodnih promjena u sistem porodičnog funkcioniranja.
Tags: Poremećaji ponašanja